iF3 MOVIE AWARDS NOMINEES

Date: October 20, 2017 Author: Jeff Schmuck Categories: news
Back

The iF3 Festival, which takes place for its 10th time in Montreal, Quebec on Thursday, October 26th - Sunday, October 29th, has announced the nominees for the iF3 Movie Awards.

The iF3 Jury, which consists of Jeff Schmuck, Vincent Gagnier and Evan Heath on the ski side, and Zach Aller, Guillaume Morissette and Benjamin Rochette on the snowboard side, spent the better part of the past week watching over 80 films to narrow them down in preparation for the final judging process next week.

Here's a look at the full list of awards and nominees...

SKI

Amateur Category

BEST CINEMATOGRAPHY
Nightcrawlers – 2 Deep Media
Homestead – Inflik Media / The Acres
Beyond The Arctic Circle – Sebastien Varlet

FILM OF THE YEAR
Nightcrawlers – 2 Deep Media
Homestead – Inflik Media / The Acres
Last Call – La Gamique / Not So Local
Roasted – Shitchyea Media House
70/30 – Triune

Athlete Category

BEST FEMALE PERFORMANCE
Angel Collinson in Rogue Elements – Teton Gravity Research
Sandra Lahnsteiner in Crossroads – Shades of Winter
Tatum Monod in Habit – Level 1 Productions
Michelle Parker in Drop Everything – MSP Films
Elyse Saugstad in Rogue Elements – Teton Gravity Research

DISCOVERY OF THE YEAR
Jordy Kidner in Homestead – Inflik Media / The Acres
Keegan Kilbride in Habit – Level 1 Productions
Alex Hackel in Eat The Guts – HG Skis
Alex Hall in This Is Home – The Faction Collective
Jake Mageau in Interpretation – The Bunch

BEST MALE STREET SEGMENT
Phil Casabon in Tempo – Inspired Media Concepts
Magnus Granér in Interpretation – The Bunch
Antti Ollila in This Is Home – The Faction Collective
LJ Strenio in Habit – Level 1 Productions
Tom Wallisch in Guest List – Good Company

BEST MALE FREERIDE SEGMENT
Sammy Carlson in Drop Everything – MSP Films
Markus Eder in Drop Everything – MSP Films
Tanner Hall in Triumph – Corey Stanton & Tanner Hall
Kye Petersen in Numinous – Dendrite Studios
Parker White in Lite Years – The Big Picture

Pro Category

BEST SHORT MOVIE
Bearings – Blank Collective
Triumph – Corey Stanton & Tanner Hall
Eat The Guts – HG Skis
Becoming History – Switcback Entertainment
Lite Years – The Big Picture

BEST CINEMATOGRAPHY
Numinous – Dendrite Studios
Same Difference – Legs of Steel
Drop Everything – MSP Films
Imagination – Sherpas Cinema
Rogue Elements – Teton Gravity Research

BEST EDITING
Same Difference – Legs of Steel
Habit – Level 1 Productions
Drop Everything – MSP Films
Magnetic – Origin Design + Communications
Imagination – Sherpas Cinema

FILM OF THE YEAR
Numinous – Dendrite Studios
Habit – Level 1 Productions
Drop Everything – MSP Films
Magnetic – Origin Design + Communications
This Is Home – The Faction Collective

SNOWBOARD

Amateur Category

BEST CINEMATOGRAPHY
Spot Pizza – Busted Ratchet
Loose – Postland Theory
Bruners 2 – The Bruners

FILM OF THE YEAR
Spot Pizza – Busted Ratchet
Bruners 2 – The Bruners

Athlete Category

BEST FEMALE PERFORMANCE
Ivika Jürgenson in Loose – Postland Theory
Marie-France Roy in Cosa Nostra – Arbor Collective

DISCOVERY OF THE YEAR
Vincent Grandmaison in Bruners 2 –The Bruners
Atsushi Hasegawa in Cosa Nostra – Arbor Collective
Ozzy Henning in Pepper – Snowboarder Magazine
Alek Oestreng in Arcadia – Transworld Snowboarding
Seb Picard in Bruners 2 –The Bruners

BEST MALE STREET SEGMENT
Mammouth Durette in Bruners 2 –The Bruners
Ozzy Henning in Pepper – Snowboarder Magazine
Torstein Horgmo in Reboot – Shredbots
Louif Paradis in Beacon – Snowboarder Magazine
Jesse Paul in Arcadia – Transworld Snowboarding

BEST MALE FREERIDE SEGMENT
Victor de Le Rue – Arcadia – Transworld Snowboarding
Halldor Helgason in Arcadia – Transworld Snowboarding
Torstein Horgmo in Reboot – Shredbots
Bode Merrill – Pepper – Snowboarder Magazine
Charles Reid in Cosa Nostra – Arbor Collective

Pro Category

BEST SHORT MOVIE
Rabbit Hole – Afterhours Creative Cinema
Midnight – Yukka Films

BEST CINEMATOGRAPHY
Reboot – Shredbots
Beacon – Snowboarder Magazine
Arcadia – Transworld Snowboarding

BEST EDITING
28 Winters – Nitro Snowboards
Reboot – Shredbots
Disconnect – Snackbreak
Arcadia – Transworld Snowboarding

FILM OF THE YEAR
Cosa Nostra – Arbor Collective
Reboot – Shredbots
Beacon – Snowboarder Magazine
Pepper – Snowboarder Magazine
Arcadia – Transworld Snowboarding

OPEN
Ski movies, snowboard movies or movies combining both sports are eligible in this category.

BEST CRASH
Laurent De Martin in Habit – Level 1 Productions
Paddy Graham in Same Difference – Legs of Steel
Halldor Helgason in Arcadia – Transworld Snowboarding
Ozzy Henning in Pepper – Snowboarder Magazine

BEST STORYTELLING
Same Difference – Legs of Steel
28 Years – Nitro Snowboards
In Gora – Picture Organic Clothing
Becoming History – Switcback Entertainment

BEST SHORT VIDEO
Digital Style Japan – Jacob Callaghan
Reset – Leslie Anthony Creative
28 Years – Nitro Snowboards
Imagination – Sherpas Cinema

STANDOUT URBAN MOVIE
Eat The Guts – HG Skis
Habit – Level 1 Productions
Loose – Postland Theory
Bruners 2 – The Bruners

STANDOUT BIG MOUNTAIN FILM
Numinous – Dendrite Studios
Drop Everything – MSP Films
Magnetic – Origin Design + Communications
Tsirku – Sherpas Cinema

JURY'S PICK
Triumph – Corey Stanton & Tanner Hall
Magnetic – Origin Design + Communications
Pepper – Snowboarder Magazine
Becoming History – Switcback Entertainment

The winners will be revealed on Saturday, October 28th, 2017 beginning at 4:30 p.m during the iF3 Movie Awards ceremony, which will take place at Hangar 16 in Montreal's Old Port inside the small theatre. To see which films will be shown during the festival, check out the official schedule of iF3 Montreal here: festivalif3.com/schedule.

To purchase tickets for the iF3 Movie Awards 2017, screenings or raging parties, visit if3festival.ltibooking.com.

iF3 is excited to present all of these movies to the skiing and snowboarding community beginning next week. For more information on the event, go to if3festival.com, and be sure to stay tuned for more updates. See you in Montreal!