iF3 FESTIVAL PROGRAM AND MOVIE AWARDS NOMINEES


Hot on the heels of the iF3 Festival’s announcement last week that this year’s edition will be held virtually—which will allow you to watch some of the best ski and snowboard films of the year from the comfort of your home (for free!)—the official movie screening schedule and program is now online. This encompasses the four “live” shows (All Girls, Urban, Big Mountain and the iF3 Movie Awards) followed by free online streaming of the films. And note than in the event you can’t make the shows’ scheduled times, more than six hours of online movie streaming will be available on iF3’s website during the four day-duration of the festival (Thursday, October 21st – Saturday, October 24th).

Click here to view and download the iF3 2020 Official Program.

In addition to the program, the iF3 Festival is also excited to announce the nominees for this year’s iF3 Movie Awards, which will be simulcasted live on festivalif3.com from Ski Belle-Neige, Quebec, Whistler, B.C. and Salt Lake City, Utah on Saturday, October 24th at 5 p.m. EST.

Over the course of the past few weeks, nearly 70 films were watched and judged by the iF3 Jury, which is comprised of Forecast Ski Magazine’s Jeff Schmuck, professional skier Will Wesson and filmmaker Evan Heath on the ski side of things, and industry legend and Olympic-certified judge Guillaume Morissette, pro rider Zach Aller and filmmaker Ralph Samson on the snowboard panel. So without further ado, here’s a look at the nominees…

SKIING

PRO CATEGORY

FILM OF THE YEAR
Blank Collective Films – Follow The Forecast
Bug Visionaries – Salute
Matchstick Productions – Huck Yeah!
Teton Gravity Research – Make Believe
The Bunch – Is There Time For Matching Socks

BEST EDITING
Blank Collective Films – Follow The Forecast
Bug Visionaries – Salute
Jeremy Pancras Visuals – Ride Free: Out of Minds
Meiklejohn & Heule – Left Right Left
The Bunch – Is There Time For Matching Socks

BEST CINEMATOGRAPHY
Bug Visionaries – Salute
Matchstick Productions – Huck Yeah!
Meiklejohn & Heule – Left Right Left
Teton Gravity Research – Make Believe
The Bunch – Is There Time For Matching Socks

BEST SHORT MOVIE (10-30 MINUTES)
Hunter Hess – Magma II
Jeremy Pancras Visuals – Ride Free: Out of Minds
Legs of Steel – Action Men
Level 1 Productions – Nothing
Meiklejohn & Heule – Left Right Left

ATHLETE CATEGORY

BEST MALE FREERIDE/FREESTYLE SEGMENT
Henrik Harlaut in Bug Visionaries – Salute
Lucas Wachs in Matchstick Productions – Huck Yeah!
Parker Norvell in Strictly – Bermuda
Sam Kuch in Matchstick Productions – Huck Yeah!
Sammy Carlson in Teton Gravity Research – Make Believe

BEST MALE STREET SEGMENT
Emile Bergeron in Emile Bergeron – Thats
Joonas Kangas in Keeshlife Crew – Keeshfile 20
Lupe Hagearty in Lupe Hagearty – No Where Now Here
Magnus Graner in The Bunch – Is There Time For Matching Socks
Sam Zahner in Strictly – Bermuda

BEST FEMALE PERFORMANCE
Caite Zeliff in Teton Gravity Research – Make Believe
Christina Lustenberger in Teton Gravity Research – Make Believe
Coline Ballet-Baz in Upland Films – Skivas
Michelle Parker in Matchstick Productions – Huck Yeah!
Taylor Lundquist in Strictly – Bermuda

DISCOVERY OF THE YEAR
Hugo Monmont in Hugo Monmont – Young’s World
Joonas Kangas in Lore Films – Halcyon Days
Justin Kennedy in OnSlaught – Twenty Twenty
Parker Norvell in Strictly – Bermuda
Tonje Kvivik in Matchstick Productions – Huck Yeah!

AMATEUR CATEGORY

FILM OF THE YEAR
Conor Smith & Tristan Steen – Nevermind
Keeshlife Crew – Keeshfile 20
Line Skis – Keep The Line
OnSlaught – Twenty Twenty
The Blueberries – Dos

BEST CINEMATOGRAPHY
Apt 31 Collective – Down South: Araucanía
Keeshlife Crew – Keeshfile 20
Line Skis – Keep The Line
OnSlaught – Twenty Twenty
The Blueberries – Dos

SNOWBOARDING

PRO CATEGORY

FILM OF THE YEAR
Absinthe Films – Channel Zero
Burton Snowboards – One World
Jupiter People Kult – El Sueño
The Manboys – Snowdance

BEST EDITING
Anthony Drolet – Toonies
Burton Snowboards – One World
Jupiter People Kult – El Sueño
Snowboarder Mag – Tangle

BEST CINEMATOGRAPHY
Burton Snowboards – One World
Teton Gravity Research – Blank Canvas
The Manboys – Snowdance

BEST SHORT MOVIE (10-30 MINUTES)
Anthony Drolet – Toonies
Jupiter People Kult – El Sueño
The Manboys – Snowdance
The Uninvited – The Uninvited II

ATHLETE CATEGORY

BEST MALE FREERIDE/FREESTYLE SEGMENT
Chris Rasman in The Manboys – Snowdance
Clemens Millauer in Absinthe Films – Channel Zero
Red Gerard in Burton Snowboards – One World
Rusty Ockenden in The Manboys – Snowdance

BEST MALE STREET SEGMENT
Brandon Reis in Snowboarder Mag – Tangle
Sam Klein in Absinthe Films – Channel Zero
Seb Picard in Anthony Drolet – Toonies

BEST FEMALE PERFORMANCE
Désirée Melancon in Snowboarder Mag – Tangle
Ivika Jürgensen in Absinthe Films – Channel Zero
Jill Perkins in Snowboarder Mag – Tangle
Maria Thomsen in Burton Snowboards – One World
Ylfa Rúnarsdóttir in The Uninvited – The Uninvited II

DISCOVERY OF THE YEAR
Dylan Uruski in Snowboarder Mag – Tangle
Phil Hansen in Snowboarder Mag – Tangle
Sam Klein in Absinthe Films – Channel Zero
Savannah Shinske in The Uninvited – The Uninvited II
Ylfa Rúnarsdóttir in The Uninvited – The Uninvited II

AMATEUR CATEGORY

FILM OF THE YEAR
Joonas Eloranta – It’s Not You, It’s Me
Lionel Moerch – Journal: The Diary of a Snowboarder
Notion Snow – Chardonnay

BEST CINEMATOGRAPHY
Joonas Eloranta – It’s Not You, It’s Me
Lionel Moerch – Journal: The Diary of a Snowboarder
Notion Snow – Chardonnay

OPEN (SKIING & SNOWBOARDING)

JURY’S PICK
From Switzerland With Love – Région Dents du Midi
Hunter Hess – Magma II
Jupiter People Kult – El Sueño
Keeshlife Crew – Keeshfile 20
Picture Organic Clothing – Made In Voyage

BEST BIG MOUNTAIN MOVIE
Blank Collective Films – Follow the Forecast
Matchstick Productions – Huck Yeah!
Teton Gravity Research – Blank Canvas
Teton Gravity Research – Make Believe
The Manboys – Snowdance

BEST URBAN MOVIE
Anthony Drolet – Toonies
Snowboarder Mag – Tangle
Strictly – Bermuda
The Bunch – Is There Time For Matching Socks
The Uninvited – The Uninvited II

BEST SHORT VIDEO (UNDER 10 MINUTES)
Benshi Creative – Dollar Short
Brady Perron & Phil Casabon – Ensemble
Gpsy Feelin – Gpsy Feelin – Mystery of Love
Jake Strassman – 20/20
Samuel McMahon – A Guide To Mellow Livin’

BEST STORYTELLING
Frozen Ambrosia – Tanner Hall Forever
Lynch Sisters Film – Motherload
Origin Outside – Blind Faith
Picture Organic Clothing – Made In Voyage
Teton Gravity Research – Blank Canvas

The winners will be revealed on Saturday, October 24th at 5 p.m. EST during the iF3 Movie Awards!

Be sure to tune into the live stream on festivalif3.com and iF3’s media partners’ websites, and for more information on this year’s virtual iF3 Festival, including how and when you can watch the best ski and snowboard films of the year virtually and free of charge, be sure to visit festivalif3.com.

Share this