2022 iF3 MOVIE AWARDS NOMINEES


The iF3 Festival is excited to announce the nominees of the 2022 iF3 Movie Awards, which will take place during the kickoff of the iF3 World Tour in Whistler, British Columbia, Canada on October 19th – 22nd.

After a total of 110 films were submitted, the most in the 15-year history of iF3, proving that ski and snowboard filmmaking is not only alive and well, but thriving, the iF3 Jury—which is composed of Forecast Ski Magazine’s Jeff Schmuck and professional skiers Will Wesson and Janelle Yip on the ski side of things, and industry stalwart Guillaume Morisset, filmmaker Ralph Samson and photographer Hugues Beauchamp for snowboarding—has judged the year’s best movie projects, and the winners will be unveiled at the Fairmont Chateau Whistler on Saturday, October 22nd at 5:30 p.m. PST and streamed live on festivalif3.com.

And now, without further ado, here’s a look at the nominees…

SKIING

FILM OF THE YEAR

Blank Collective Films – Feel Real
Matchstick Productions – Anywhere From Here
Shannon Corsi Media – Nexus
Teton Gravity Research – Magic Hour
The Bunch – Many Fantasies Later

BEST CINEMATOGRAPHY

Blank Collective Films – Feel Real
CK9 Studios – Cole Richardson: Yours Truly
Matchstick Productions – Anywhere From Here
Teton Gravity Research – Magic Hour
The Bunch – Many Fantasies Later

BEST EDITING

CK9 Studios – Cole Richardson: Yours Truly
Matchstick Productions – Anywhere From Here
Sämf Vision & Rad Packs – AdVENNture
Teton Gravity Research – Magic Hour
The Bunch – Many Fantasies Later

STANDOUT FEMALE SKIER OF THE YEAR

Anna Segal in Blank Collective Films – Feel Real
Coline Ballet-Baz in Bluemax Media – Recipe
Jess Hotter in Blank Collective Films – Feel Real
Michelle Parker in Teton Gravity Research – Magic Hour
Tonje Kvivik in Matchstick Productions – Anywhere From Here

STANDOUT MALE SKIER OF THE YEAR

Cole Richardson in CK9 Studios – Cole Richardson: Yours Truly
Craig Murray in Matchstick Productions – Anywhere From Here
Dane Tudor in Blank Collective Films – Feel Real
Kai Jones in Teton Gravity Research – Magic Hour
Sammy Carlson in Sammy Carlson – Yup

BREAKOUT SKIER OF THE YEAR

Andrew Egan in Child Labour – Why Not?
Dennis Ranalter in Matchstick Productions – Anywhere From Here
Malou Peterson Pilchard Productions – The Joy of Skiing
Manon Loschi in Bluemax Media – Recipe
Mathieu Dufresne in Mayrand Agency – MTL

JURY’S PICK (BOTH SKI & SNOWBOARD FILMS ARE ELIGIBLE)

Homestead Creative – Fleeting Time
MFC NZ – Highway 73: The Great Alpine Highway
Rusty Toothbrush – Fake Teeth Real Friends
Stellar Equipment – Odyssey Of The Five Lucky Bastards
The Bunch – Many Fantasies Later

BEST SHORT MOVIE (UNDER 20 MINUTES)

CK9 Studios – Cole Richardson: Yours Truly
Level 1 Productions – Something In The Water
MAGMA – Soulstar
Sämf Vision & Rad Packs – AdVENNture
Stellar Equipment – Odyssey Of The Five Lucky Bastards

BEST BACKCOUNTRY SEGMENT

Blank Collective Films – Feel Real: Alex Armstrong, Alexi Godbout, Anna Segal, Ian Morrison, Jordy Kidner
Jérôme Tanon – Free Rider: Sam Anthamatten
Matchstick Productions – Anywhere From Here: Caite Zeliff, Dennis Ranalter, Eric Hjorleifson, Lucy Sackbauer, Markus Eder
Shannon Corsi Media – Nexus: Brooklyn Bell & Michelle Parker
Teton Gravity Research – Magic Hour: Ian McIntosh & Sage Cattabriga-Alosa

BEST URBAN SEGMENT

Bluemax Media – Recipe: Coline Ballet-Baz, Jennie-Lee Burmansson, Shiori Takahashi, Taylor Lundquist
Child Labor – Why Not?: Andrew Egan
Forre – Cast: Joona Sipola
Lupe Hagearty – Rhythm In Chaos: Lupe Hagearty & Tyler Sosnowski
Mayrand Agency – MTL: Mathieu Dufresne

BEST STORYTELLING

Jérôme Tanon – Free Rider
MFC NZ – Highway 73: The Great Alpine Highway
Shannon Corsi Media – Nexus
Switchback Entertainment – Tracing Influence
Wester Sjöberg Productions – A Part Of Us

AMATEUR FILM OF THE YEAR

Entourage – From Us To You
Laura Obermeyer – In Your Dreams
Powder Chicken Productions – A Little Rogue A Little Rowdy
Sharp Studios – Vertical Vision
Speedbumb Crew – Speedbumb 2

AMATEUR SKIER OF THE YEAR

Aapo Myllarinen in Speedbumb Crew – Speedbumb 2
Carson Sharp in Sharp Studios – Vertical Vision
Jasper Skidmore in Entourage – From Us To You
Rosina Friedel in Laura Obermeyer – In Your Dreams
Shondra Charbonneau in Laura Obermeyer – In Your Dreams

SNOWBOARDING

FILM OF THE YEAR

Craig McMorris Inc – Fixin
Homestead Creative – Fleeting Time
Rusty Toothbrush – Fake Teeth Real Friends
The Manboys – Plank

BEST CINEMATOGRAPHY

Gaetan Gaudissard – Conscience
Homestead Creative – Fleeting Time
Iñaqui – Chileno
Rusty Toothbrush – Fake Teeth Real Friends

BEST EDITING

Craig McMorris Inc – Fixin
Homestead Creative – Fleeting Time
Rusty Toothbrush – Fake Teeth Real Friends
The People – Cedar Dreams

STANDOUT FEMALE SNOWBOARDER OF THE YEAR

Elena Graglia in The People – Cedar Dreams
Maria Thomsen in Maria Thomsen – Hot Coco
Ylfa Rúnarsdóttir in Maria Thomsen – Hot Coco
Zoi Sadowski in Homestead Creative – Fleeting Time

STANDOUT MALE SNOWBOARDER OF THE YEAR

Ben Ferguson in Homestead Creative – Fleeting Time
Chris Rasman in The Manboys – Plank
Gabe Ferguson in Homestead Creative – Fleeting Time
Mikkel Bang in Homestead Creative – Fleeting Time

BREAKOUT SNOWBOARDER OF THE YEAR

Elena Graglia in The People – Cedar Dreams
Gabe Ferguson in Homestead Creative – Fleeting Time
Jared Elston in Homestead Creative – Fleeting Time
Nora Beck in Maria Thomsen – Hot Coco

BEST SHORT MOVIE (UNDER 20 MINUTES)

Absinthe Films – La Zone
Gaetan Gaudissard – Conscience
Rusty Toothbrush – Fake Teeth Real Friends
The Manboys – Plank

BEST BACKCOUNTRY SEGMENT

Homestead Creative – Fleeting Time: Ben Ferguson
Homestead Creative – Fleeting Time: Gabe Ferguson
Homestead Creative – Fleeting Time: Mikkel Bang
Jérôme Tanon – Free Rider: Victor de Le Rue
The Manboys – Plank: Austen Sweetin

BEST URBAN SEGMENT

Craig McMorris – Fixin: Craig McMorris
Maria Thomsen – Hot Coco: Maria Thomsen
Maria Thomsen – Hot Coco: Ylfa Rúnarsdóttir
Rusty Toothbrush – Fake Teeth Real Friends: Alex Stewart
The People – Cedar Dreams: Nicola Ganz

BEST STORYTELLING

Absinthe Films – La Zone
Gaetan Gaudissard – Conscience
Jérôme Tanon – Free Rider
Nat Segal Creative – Beyond Begbie
Stellar Equipment – Odyssey Of The Five Lucky Bastards

AMATEUR FILM OF THE YEAR

Andes Cinema – AmaNacer
Egor Chebanov – [Délicatesse]
Iñaqui – Chileno
The Gnarspot – Factotum
Voltfuse – The North Pen Tapes

AMATEUR SNOWBOARDER OF THE YEAR

Egor Chebanov in Egor Chebanov – [Délicatesse]
Jackson Blackburn in The Gnarspot – Factotum
Sam Phillips in The Gnarspot – Factotum

For more information on the iF3 Festival in Whistler and the 15th edition of the iF3 Movie Awards, including the schedule of events and ticket purchasing info, visit festivalif3.com.

Share this